LODY WIŚNIOWE Z WERBENĄ

½ szklanki wody
2 łyżki liści cytrynowej werbeny (świeżych lub suszonych) lub 2 torebki herbaty werbenowej
½ szklanki ksylitolu
4 szklanki mrożonych lub świeżych wiśni
sok i skórka z połowy cytryny
2 szklanki jogurtu greckiego

Zrobiłam te lody równolegle z lodami z werbeny. Pomyślałam sobie, będę miała do podania  dla dawno nie widzianych przyjaciół. No cóż, trudno nam było uzgodnić termin spotkania! Dopiero po 4 miesiącach udało się nam spotkać. A lody były gotowe i sobie spokojnie czekały. Wykorzystałam do tych lodów mrożone wiśnie, bo było już nieco po sezonie. Kiedy nie są w sezonie, mrożone owoce zebrane  w swoim najbardziej dojrzałym stanie są świetnym zamiennikiem. Znajdziemy w tych lodach mocny smak wiśni z tym tak trudnym do określenia, a  cytrynowo-ziołowym smakiem werbeny.

Zagotowujemy wodę i dodajemy do niej liście cytrynowej werbeny, skórkę i sok z cytryny. Zmniejszamy ogień i gotujemy werbenę z dodatkiem cukru z brzozy do uzyskania gęstego syropu. Przecedzamy syrop przez sito, przelewamy do garnka, dodajemy wypestkowane wiśnie i gotujemy na małym ogniu aż wiśnie będą rozgotowane. Odstawiamy na około pół godziny do ostudzenia. Miksujemy wiśnie na gładką masę. Możemy przetrzeć przez gęste sito, aby pozbyć się zanieczyszczeń a krem był gładki. Mieszamy dokładnie z jogurtem.

Wersja z maszynką do lodów: Przelewamy masę do pojemnika, zamykamy szczelnie i wstawiamy do lodówki na około 24 godziny. W międzyczasie mrozimy pojemnik z maszynki do lodów. Po schłodzeniu masy, nastawiamy maszynkę do ucierania lodów, wlewamy masę i ucieramy lody do uzyskania zmrożonej i puszystej, gładkiej masy. Przekładamy do pojemnika i przechowujemy w zamrażarce.

Wersja z blenderem: Przekładamy krem do płaskiego pojemnika lub torebki z zamkiem. Mrozimy przez noc lub minimum 2 godziny. Zmrożony krem dzielimy na mniejsze kawałki, przekładamy do miksera i miksujemy na gładką i puszystą masę. Przekładamy do pojemnika i przechowujemy w zamrażarce.

 • my healthy aperture gallery

  przepisy kulinarne

  Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

  mytastepol.com

  my foodgawker gallery

 • Bądź na bieżąco

  Polub funpage