LODY Z CYTRYNOWEJ WERBENY

1 szklanka wody
4 łyżki liści cytrynowej werbeny (świeżych lub suszonych)
½ szklanki ksylitolu
skórka i sok z jednej cytryny
3 żółtka
1 szklanka mascarpone

Wiele lat temu kupiłam maszynę do robienia lodów. Niestety wylądowała gdzieś na strychu, bo nie miałam wtedy odpowiedniego zamrażalnika, aby móc z niej korzystać. A plany miałam zakrojone szeroko. Tyle smaków lodów do zrobienia…. Ponad rok temu zaczęłam robić proste lody jogurtowe, miksowałam zmrożone kremy w blenderze. A maszyna do lodów czekała sobie spokojnie na odpowiedni moment. Również wiele lat temu kupiłam numer Bon Appetit poświęcony Prowansji. Oczarowały mnie zamieszczone tam prowansalskie desery, a pośród nich pot de crème  (budyń) o smaku cytrynowej werbeny. Więc podczas kolejnego pobytu w Prowansji, kupiłam herbatę z cytrynowej werbeny. I robiłam z niej budynie, crème brulee i inne pyszności. A maszynka do lodów czekała… Tego lata, kupiłam świeżą werbenę cytrynową. Część wykorzystałam do zrobienia mrożonej ziołowej herbaty, a część ususzyłam, aby cieszyć się smakiem zimową porą. No i w końcu maszyna do lodów poszła w ruch.

Zagotowujemy wodę i dodajemy do niej liście cytrynowej werbeny. Zmniejszamy ogień i gotujemy werbenę na małym ogniu z dodatkiem ksylitolu oraz soku i skórki z cytryny do uzyskania konsystencji gęstego syropu. Odstawiamy na około pół godziny do ostudzenia. Ucieramy żółtka z syropem z cytrynowej werbeny w misce nad garnkiem gotującej się wody do czasu gdy zgęstnieją. Dodajemy mascarpone, mieszamy dokładnie  oraz sprawdzamy smak. Doprawiamy cytryną lub ksylitolem. Krem przecieramy przez gęste sito, aby pozbyć się zanieczyszczeń a krem był gładki.

Wersja z maszynką do lodów: Przelewamy masę do pojemnika, zamykamy szczelnie i wstawiamy do lodówki na około 24 godziny. W międzyczasie mrozimy pojemnik z maszynki do lodów. Po schłodzeniu masy, nastawiamy maszynkę do ucierania lodów, wlewamy masę i ucieramy lody do uzyskania zmrożonej i puszystej, gładkiej masy. Przekładamy do pojemnika i przechowujemy w zamrażarce.

Wersja z blenderem: Przekładamy krem do płaskiego pojemnika lub torebki z zamkiem. Mrozimy przez noc lub minimum 2 godziny. Zmrożony krem dzielimy na mniejsze kawałki, przekładamy do miksera i miksujemy na gładką i puszystą masę. Przekładamy do pojemnika i przechowujemy w zamrażarce.

 • my healthy aperture gallery

  przepisy kulinarne

  Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

  mytastepol.com

  my foodgawker gallery

 • Bądź na bieżąco

  Polub funpage