NEAPOL I OKOLICE ORAZ SAŁATKA CAPRESE

Na 4 osoby

2 kulki mozzarelli

1 nektarynka

2 pomidory żółte

8 pomidorków czerownych

garść świeżej bazylii

sól i pieprz

oliwa z oliwek

sok z cytryny

 

To drugi raz, kiedy byłam w tym roku we Włoszech. I to nawet w tym samym miejscu. Podczas gdy wiosną zwiedzałam miasto i zapoznawałam się z kuchnią Neapolu, to tym razem było odkrywanie okolic i poszukiwanie pizzy idealnej.

Tym razem pobyt trwał tydzień. Powiedzmy, że jest to wystarczający czas by pospacerować po Neapolu oraz zobaczyć okolice. I tym razem w Neapolu odwiedziłyśmy muzeum Capodimonte oraz Muzeum Archeologiczne, należące do najlepszych na świecie. O tym co jest warte zobaczenia w Neapolu przeczytacie tutaj. Tym razem poświęcę parę zdań na temat okolic.

Czy wiecie, że Kampania i Neapol należą do najpiękniejszych okolic we Włoszech? To wokół zatoki Neapolitańskiej znajdują się przepiękne i słynne wyspy – Capri czy Ischia. Piękny jest półwysep Sorrento położony na południe od Neapolu, stąd rozciąga się widok na wulkan. Do najpiękniejszych okolic zaliczyć można Wybrzeże Amalfitańskie – z miejscowościami: Amalfi, Positano i Ravello. Zapierające dech widoki, malowniczo położone miejscowości, strome zbocza schodzące do morza, urocze zakątki, ciasne uliczki i pięknie położone ogrody.

Otóż, zamiast pojechać do Neapolu i dogorywać się w palącym słońcu na ulicach miasta, wybrałyśmy palenie się w okolicznych miejscowościach. Ale do rzeczy.

Pierwszego dnia był Neapol. Drugiego dnia celem była wyspa Procida. Nie Capri, gdzie władze chcą wprowadzić limity odwiedzających turystów. Wybrałyśmy małą wysepkę na północ od Neapolu. Piękne miejsce, mniej popularna wysepka w drodze na Ischię, z malowniczymi portami i kolorowymi kamieniczkami. Wyspa ta wystąpiła jako tło w dwóch filmach: Il Postino (Listonosz) oraz Utalentowany Pan Ripley. Polecam. Można tam dopłynąć promem z portu w Pozzuoli, cena biletu w jedną stronę to 9,50 euro.

Kolejny dzień to wyprawa na południe od Neapolu, poza miejscowość Salerno. Pojechałyśmy do Paestum. Znajdziemy tam pozostałości po greckim mieście zagubionym pośród pól. Pozostałości trzech wielkich świątyń, ciekawe muzeum z zachowaną sztuką z grobowców. I cykady strzygące ciszę w gorącym słońcu. Nie polecam natomiast wyjazdu w niedzielę. Wprawdzie mniej zwiedzających i brak tłoku w pociągu, ale za to rzadko jeżdżące pociągi. Trzeba długo czekać na pociąg powrotny.

Następnego dnia kolejna wycieczka, tym razem na moje ukochane wybrzeże Amalfi. Drogę, która tam wiedzie nazywa się drogą tysiąca zakrętów. I jest ich chyba tyle! Wyprawa autobusem SITA spod dworca kolejowego w Salerno. Wysiedliśmy w Amalfi, obejrzeliśmy rynek i katedrę św. Andrzeja. Po czym postanowiliśmy wybrać się do Ravello. Zamiast pojechać tam autobusem, wybraliśmy wyprawę na piechotę. Ravello mieści się na skale wysokiej na 330-350 metrów. Było bardzo ciężko, pokonaliśmy kilka kilometrów pod górę po schodach, w sumie około 35 pięter. Nie było łatwo, ale za to widoki rozciągające się z tarasów willi Rufolo czy willi Cimbrone niezapomniane. Po powrocie na dół do Amalfi, udało nam się złapać autobus do Sorrento, nie było czasu aby zwiedzić Positano. No cóż, może następnym razem…  Kilka uwag praktycznych – jeżeli będziecie chcieli jechać wybierzcie trasę od Salerno do Amalfi. W Salerno znajdziecie miejsca siedzące, wybierzcie te z lewej strony autobusu będziecie mieć piękny widok na morze i zatokę.

Z wycieczek polecam jeszcze wyjazd do Pompejów. W porównaniu do tego co pamiętałam sprzed wizyty w 2001 roku, udostępniono wiele nowych uliczek i domów. Trzeba pojechać na stację Pompei Scavi. Stamtąd można się udać prosto w kierunku na widoczny kościół, polecam zajrzeć. Jest to Bazylika Najświętszej Marii od Różańca. Po wyjściu z bazyliki udajemy się w prawą stronę, po przejściu odległości ok 1 kilometra, znajdziemy wejście do wykopalisk. Uważajcie, wykopaliska nie są tak daleko od stacji, dlatego nie dajcie się zwieść naciągaczom, którzy proponują podwózkę.

Campania i Neapol są doskonale skomunikowane. Metrem dojedziemy prawie wszędzie. Bardzo duża ilość połączeń kolejowych, pozwala w krótkim czasie w wygodny sposób dotrzeć do każdej miejscowości w okolicy. Polecam zaopatrzenie się w ArteCard. Jest to karta wydawana na 3 dni, dla samego Neapolu koszt wynosi 21 euro dla Kampanii natomiast koszt to 34 euro. Karta ta uprawnia do wejścia za darmo do 2 muzeów, wejścia do pozostałych muzeów za połowę ceny. Ponadto poruszanie się metrem, pociągami i autobusami jest za darmo! Bardzo korzystny układ.

No, i oczywiście jedzenie. Neapol to bardzo smaczne miasto. Pizza króluje w Neapolu. Kawa jest doskonała.  Świeże owoce morza z zatoki i morza, warzywa i owoce hodowane na żyznej, wulkanicznej ziemi. W każdej nawet małej knajpce, pizza jest pieczona w piecu opalanym drewnem. Nadaje to jej specyficznego smaku. Gruby, miękki brzeg, cienkie ciasto. Co za smak! Marinara czy Margherita kosztują ok.4-5 euro. Pasty z owocami morza, ryby, cytryny, bakłażany, pomidory i sery. Mozzarella  – fior di latte i buffala. Różne rodzaje sera owczego typu pecorino. Niebo.

Co jedliśmy? Pizzę Margheritę Bufala DOP w pizzerii Sorbillo w mieście. Koło miejsca, gdzie mieszkaliśmy była lokalna pizzeria o nazwie ZioPacifico – i tam pizza na zamówienie ze szpinakiem po neapolitańsku, pomidorami i bakłażanem. Spaghetti alle cozze , z omółkami w tawernie Il Postino na wyspie Procida. Frito misto i sardynki smażone. Miecznik z grilla, parmigiana z bakłażanów. Co za smaki!

Chyba wszyscy wiedzą jak zrobić sałatkę caprese, no cóż,  to bardzo popularna sałatka wywodząca się z wyspy Capri. Moja propozycja trochę zmienia tę sałatkę. Dodałam do niej kawałki nektarynki. Tak więc bardzo owocowa, słodka i kremowa sałatka caprese w nowym wydaniu.

 • my healthy aperture gallery

  przepisy kulinarne

  Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów

  mytastepol.com

  my foodgawker gallery

 • Bądź na bieżąco

  Polub funpage